Od 27. – 29. maja 2011 je pod okriljem Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti potekala Literarna kolonija JSKD 2011, ki se je tokrat odvijala na Gorenjskem – v Zaprevalu pod Starim vrhom na Turistični kmetiji Žgajnar.
Organizatorica, prof., samostojna svetovalka za literarno dejavnost in glavna urednica revije Mentor Dragica Breskvar je tokrat za mentorja prozne delavnice izbrala Dušana Šarotarja pisatelja, pesnika, publicista, scenarista, avtorja več dokumentarnih filmov, urednika na Študentski založbi Beletrina in urednika časopisa AirBeletrina.
Člani RIS-a, ki smo sodelovali, smo: Ana Balantič, Vladimir Kržišnik, Slavica Uršič in Stanka Žitnik.
Literarna delavnica je bila namenjena ustvarjanju novih besedil in kritičnemu pretresu poslanih besedil, literarnemu branju, srečanju z uveljavljenim avtorjem. Poleg prozne delavnice naj bi potekala tudi pesniška delavnica, ki pa je zaradi premalo prijavljenih odpadla.
V soboto popoldne je potekala predstavitev priznanega Slovenskega avtorja Dušana Šarotarja. Iz obsežnega opusa je pisatelj podrobneje predstavil roman Biljard v Dobrayu, v katerem se dotakne njegovih židovskih korenin po starem očetu Franzu Schwartzu, ki je kot eden redkih preživel taborišče in se vrnil v rodni kraj, v Prekmurje. Iz te knjige je pisatelj prebral odlomek. Nostalgija, zbirka štirih kratkih pripovedi je njegova osma knjižna izdaja. Prebral nam je odlomek iz zgodbe Lastovka. Njegove zgodbe in pesmi so prevedene v več jezikov.
Milena Miklavčič je v okviru dodatnega programa v goste povabila gozdarja in odličnega poznavalca narave Franceta Miklavčič, ter člane KUD-a dr. Ivana Tavčarja iz Poljan.
Prvi večer je France Miklavčič predstavil t. i. drevesa posebneže. Za takšne označuje drevesa, ki izstopajo po mestu rasti, dimenzijah, starosti, pomembnosti in še čem. Posebnežev se je lotil temeljito, jih popisal in fotografiral o čemer priča knjiga: Drevesa posebneži poljanske doline. Iz plodov in listov izdeluje tudi likerje in marmelade.
Drugi večer so se predstavili člani Kulturnega društva dr. Ivana Tavčar iz Poljan v zasedbi treh orgličarjev: Milan Kalan, Tone Krek, in Jože Dolenc, ki so zaigrali nekaj ljudskih pesmi. Luco iz Tavčarjeve povesti Cvetje v jeseni je interpretirala Anica Berčič. Za konec sta skupaj zaigrala zakonski par Valerija Dolenc na bariton in Jože Dolenc na harmoniko.
Skupni konec tedna je potekal intenzivno, raznoliko, ustvarjalno. S koristnimi informacijami, smernicami za nadaljnje delo smo se razšli z občutkom medsebojne naklonjenosti in z željo, da se srečamo na naslednji delavnici.
Pripravila: Stanka Žitnik
Fotografije dogodka si lahko ogledate na spletni Modra Srebrina
Ni komentarjev:
Objavite komentar